Podtatranské múzeum v Poprade už od svojich počiatkov sústreďovalo predmety umeleckej hodnoty. Počas dlhoročnej existencie získalo do svojich zbierok množstvo predmetov profesionálnych i neprofesionálnych umelcov, predmety umeleckého, remeselného či dokumentárneho charakteru.
Fond umenia v najväčšej miere zastupujú maliarske diela (krajinomaľba a portrétna tvorba), značne je zastúpená kresba a grafika (veduty miest, kresby krajiny, etnografické záznamy a pod.), v zbierkach sú tiež hodnotné (predovšetkým sakrálne) sochárske diela. Žánrovo dominuje motív krajiny a krajinných výsekov.
Najstarším vyobrazením fondu s motívom krajiny je kolorovaná medirytina Vodopád v Karpatoch (Vodopád vo Velickej doline) autorom je Erasmus Schröt, dielo je z r. 1799. Z neskorších diel napr. maľba olejom od Júliusa Sándyho - pohľad na Vysoké Tatry z Veľkej (okolo 1858), alebo Pohľad na panorámu Vysokých a Belianskych Tatier od Popradu od Viliama Forbergera. Kresba je z roku 1884.
Vo fonde je tiež množstvo diel s tematikou významných archeologických lokalít a nálezísk. K najatraktívnejším patria kresba od Eugena Wallachyho s pohľadom na lokalitu Hrádok, Gánovce - Filice z r. 1900, kresba Žltej steny (archeologické nálezisko) vo Vysokých Tatrách, autorom je V. Forberger, je z r. 1925 a veľkorozmerná maľba olejom (125 x 300 cm) od Josefa Olexu – Gánovce - Hrádok (60. r. 20. stor.).