Kniežacia hrobka z Popradu
Hrobka germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia po Kr. V hĺbke 5 m sa dokonale zachovala zastrešená drevená zrubová komora s dreveným sarkofágom spolu s vnútorným zariadením, koženými a textilnými zvyškami odevu zomrelého.
Poprad a okolie v zrkadle vekov
Múzeum otvorí zrekonštruované priestory so zámerom, súčasnými prezentačnými prostriedkami sprostredkovať príbeh kontinuálneho osídlenia územia mesta Poprad a jeho okolia.
Cechy a remeslá
Expozícia prezentuje zbierky cechového charakteru napríklad, rôzne cechové nádoby, zvolávacie tabuľky, vývesné štíty, cechové znaky, cechové dokumenty – artikuly, výučné listy, pečatidlá cechov, cechové truhlice… Zastúpení sú gombičkári, zámočníci, kováči, kolári, sedlári, obuvníci, čižmári, remenári, farbiari, debnári, tesári, mäsiari, pekári, medovnikári a mnohí ďalší.
Meštianske bývanie
Budova Podtatranského múzea v Poprade – pobočka Spišská Sobota, stojí na pôvodných gotických parcelách námestia v mestskej pamiatkovej rezervácii Spišská Sobota. Meštiansky dom je národnou kultúrnou pamiatkou a poslednými pôvodnými majiteľmi bola nemecká rodina Wernerová. Predkovia tejto remeselníckej rodiny sa v minulosti venovali farbeniu koží.
Vznešenosť a pokora
Expozícia venovaná sakrálnemu umeniu predstavuje umelecko-historické predmety z obdobia 17. - 19. storočia ktoré pochádzajú predovšetkým zo severného Spiša a tvorili súčasť interiérov kostolov. Sú to zväčša drevené polychrómované skulptúry, maľby olejom na plátne či umelecko - remeselné prvky oltárnej architektúry.
Osobnosti Spišskej Soboty
Stála výstava približuje návštevníkom najvýznamnejších rodákov a ďalšie osobnosti z politického, kultúrneho, hospodárskeho a spoločenského života Spišskej Soboty (Pavol Gross st., Pavol Gross ml. - rezbári, Ján Brokoff - sochár, Ján Juraj Reiner - obchodník a nájomca Starého Smokovca, Gedeon Majunke – architekt a staviteľ, Móric Beňovský, vojak, cestovateľ, dobrodruh…)