Na minútku do múzea/fond archeológie - kružidlo

Na minútku do múzea – kružidlo Autor príspevku: Mgr. Tomáš Babura, kurátor fondu archeológie Podtatranského múzea v Poprade Dátum zverejnenia: 5. 3. 2024

V ďalšom príspevku e-rubriky Podtatranského múzea v Poprade „Na minútku do múzea“ Vám predstavujeme zbierkový predmet z fondu archeológie - kružidlo. Pochádza zo starých zbierok múzea, bez určenia bližších nálezových okolností. Kružidlo poznáme v modernejšej forme, používalo sa však už od antiky. Nemožno presne určiť, kedy bolo kružidlo vynájdené. Vieme však, že už v 4. storočí pred našim letopočtom grécky matematik Euklides vo svojom diele „Základy“ rieši okrem iného aj kruh a kružnice – už vtedy možno predpokladať existenciu kružidla. Kružidlá sa využívali ako pomôcky pri rysovaní na geometrii, pri matematike aj architektúre. Mali však aj oveľa bežnejšie využitie – pomocou kružidla bolo možné vykonať „prenos vzdialeností“ bez existencie iného meradla či nástroja. Ich využitie bolo teda výhodné pri remeselnej výrobe predmetov, ktoré museli mať presné alebo zhodné miery. Okrem vedcov či matematikov ich teda využívali aj tesári, kamenári, krajčíri či zlatníci. Prezentované kružidlo je odlievané z troch kusov bronzu, presne tvarované nožičky do seba zapadajú a sú spojené vyhladeným nitom. Na bočných stranách nožičiek v mieste uchopenia sa nachádzajú drážky, ktoré mali zabezpečiť, aby kružidlo nevykĺzlo z prstov. Koniec jednej nožičky je zlomený, druhá je celá, ale ohnutá. Dĺžka nepoškodenej nožičky je 16 cm, z druhej nožičky ostalo 12,5 cm. Nemajú ostré konce ani možnosť upnutia tuhy či pera, ktoré by mohlo opísať kružnicu. Kružidlá s možnosťou osadenia tuhy alebo pera začali vznikať až na konci šestnásteho storočia – naše teda neslúžilo na rysovanie, ale iba na prenos vzdialeností. Tento vzácny zbierkový predmet nie je možné presne datovať. Podobné kružidlá sa objavujú od doby rímskej až do osemnásteho storočia.