Na minútku do múzea
Korčuľovanie v Poprade a jeho okolí
<pre><code> História korčuľovania má v Poprade a jeho okolí dlhú tradíciu. Poprad ako mesto ležiace v blízkosti Vysokých Tatier, mal vždy silnú väzbu na zimné športy a korčuľovanie patrilo medzi populárne aktivity miestnych obyvateľov už v 19. storočí. Praktizovalo sa na prírodných ľadových plochách, najmä na riekach a jazerách v okolí mesta. Ľad na rieke Poprad bol často dostatočne pevný a stával sa miestom zábavy a športových aktivít pre širokú verejnosť. Populárne boli tiež tradičné karnevaly na ľade, ktoré sa začali organizovať od 20. rokov 20. storočia. Korčuľovalo sa v maskách, čo vytváralo jedinečnú atmosféru.
Uhorský karpatský spolok bol jednou z prvých organizácií, ktoré podporovali športové aktivity na území Tatier a Spiša. Popri turistike a horolezectve sa spolok zaoberal aj zimnými športami. Už koncom 19. a začiatkom 20. storočia organizoval aktivity spojené s popularizáciou korčuľovania, najmä na prírodných ľadových plochách.
S korčuľovaním je neodmysliteľne spojený aj ľadový hokej. V minulosti bol populárnym tzv. bandyhokej, ale ten bol postupne vytlačený kanadským hokejom.
Všeobecne sa traduje, že záujem v celej podtatranskej oblasti o tento šport vzbudilo usporiadanie 10. majstrovstiev Európy 9. - 11. januára 1925 na Štrbskom Plese a v Starom Smokovci za účasti štyroch mužstiev. Majstrovský titul získala ČSR.
5. decembra 1926 bol založený Športový klub Vysoké Tatry, so sídlom v Starom Smokovci. V jeho rámci vzniklo 9 odborov, ale postupne sa do popredia dostával hokej.
Historickým počinom bolo usporiadanie hokejového turnaja o pohár Ministerstva zdravotníctva a telesnej výchovy v sezóne 1927/28, ktorým sa položili základy tradičného turnaja o Tatranský pohár. Prvý ročník sa konal v roku 1930 za účasti jedenástich mužstiev a víťazom sa stala Slávia Praha. Tento turnaj sa považuje za druhý najstarší hokejový turnaj v Európe.
Významnou udalosťou v histórii hokeja v Poprade bolo, keď v roku 1930 vznikol v Poprade hokejový odbor v rámci Popradského Atletického Clubu (PAC) a došlo k založeniu Hockey club Poprad. ŠK Vysoké Tatry a HC Poprad boli 31. januára 1932 zakladajúcimi členmi Východoslovenskej župy kanadského hokeja.
V sezónach 1932/33, 1933/34, 1934/35 bol HC Poprad najlepším slovenským mužstvom, ktoré získalo titul majstra Slovenska. Tento titul získali aj v roku 1935/36, ale už pod hlavičkou HC Tatry, kedy PAC Poprad schválilo zlúčenie svojej hokejovej sekcie s hokejovým oddielom ŠK Tatry. V sezóne 1936/37 odštartovala v Československu Celoštátna hokejová liga. V období štátno-politických zmien v rokoch 1938-1939 klub vystúpil z rámca PAC Poprad. V sezóne 1941/42 sa po prvýkrát hrala slovenská liga. V sezóne 1943/44 sa liga hrala dvojkolovo v dvoch skupinách.
Ako podporovateľov športových aktivít, vrátane hokeja a korčuľovania všeobecne, je vhodné spomenúť aj športové kluby Tělovýchovná jednota Sokol a Katolícka telovýchovná jednota Orol. Tieto kluby vznikli v Poprade v medzivojnovom období a patrili medzi organizácie podporujúce športové aktivity vrátane korčuľovania a hokeja.
TJ Sokol bola významnou športovou a kultúrnou organizáciou v Československu. Propagovala korčuľovanie, najmä ako zimnú zábavu pre mládež. Tiež organizovali aj súťaže a verejné korčuľovanie na prírodných klziskách. Hokej sa stal populárnou súčasťou Sokola v 30. rokoch 20. storočia.
KTJ Orol vznikla ako alternatíva k Sokolu, pričom kládla dôraz na kresťanské hodnoty a fyzickú výchovu. Aj Orol podporoval korčuľovanie a ľadový hokej, hoci v menšej miere ako Sokol. Aktivity Orla sa často konali v spolupráci s miestnymi farnosťami, kde sa organizovali športové podujatia na prírodných ľadových plochách.
Po druhej svetovej vojne nadviazal hokej v Poprade na slávne obdobie HC Tatry-Poprad z obdobia prvej ČSR, ale až v sezóne 1947/48 sa opäť stali majstrom Slovenska. Svoju pozíciu popredného slovenského mužstva si udržali aj v nasledujúcich rokoch, keď hrávali pod názvom Sokol-Tatry Poprad. Sezóna 1950/51 priniesla ďalšiu zmenu v názve, keď hokejisti boli pričlenení k TJ Tatran Tatranské píly Poprad.
V povojnových rokoch sa v Poprade začalo investovať do športovej infraštruktúry a začali sa budovať prvé umelé klziská, ktoré umožnili pravidelné a organizované športové aktivity aj v prípade miernejších zím.
Poprad nemal umelú ľadovú plochu a príprava hokejistov prebiehala napr. aj na plesách pri Téryho chate v Malej Studenej doline. Preto sa na jeseň roku 1955 pod vedením podniku Tatranské píly začalo s prípravnými prácami na ľadovej ploche, ktorá sa budovala v rámci akcie „Z“.
Dňa 22. februára 1958 bol otvorený Zimný štadión v Poprade a pri tejto príležitosti sa uskutočnil hokejový turnaj o Tatranský pohár a dorastenecký turnaj o majstra Slovenska. Tento štadión sa stal centrom zimných športov v regióne, kde sa pravidelne organizovali nielen hokejové zápasy, ale aj verejné korčuľovanie či súťaže v krasokorčuľovaní, ktoré v 50. rokoch 20. stor. tiež získali na popularite a tréningy pre mladých športovcov.
Myšlienka postaviť v Poprade novú krytú halu sa začala realizovať koncom 60. rokov 20. storočia. Projekt Ing. Zemena z Prahy a dvojice Ing. arch. Krystuf – Ing. Lukáč z popradských Pozemných stavieb začal realizovať v roku 1970 Váhostav Žilina. V roku 1972 prevzali celú akciu Pozemné stavby Poprad. Koncom augusta 1973 vkročili popradskí hokejisti po prvýkrát na vlastný ľad.
Štadión hostil množstvo významných športových udalostí, vrátane krasokorčuliarskych súťaží, medzinárodných hokejových turnajov a podujatí na podporu zimných športov. Taktiež karnevaly sa presunuli z prírodných klzísk na novovybudované zimné štadióny, kde sa podujatia stali organizovanejšími a profesionálnejšími a časom sa pretransformovali na moderné zimné festivaly a podujatia, ktoré sú dnes neoddeliteľnou súčasťou zimnej kultúry Popradu.
Dnes je korčuľovanie v Poprade stále populárne a to najmä vďaka verejnému klzisku a spomínanému modernému zimnému štadiónu, ktorý bol v posledných desaťročiach viacnásobne rekonštruovaný a zmodernizovaný. Mesto sa aj naďalej venuje organizovaniu verejných akcií, športových podujatí a súťaží pre všetky vekové kategórie.
</code></pre>
Zdroje:
ARGALÁCS, Mikuláš. 2014. Dejiny hokeja v Poprade. 1. diel. Od zrodu k titulom: (1930-1935). Kežmarok: GG.
ARGALÁCS, Mikuláš. 2014. Dejiny hokeja v Poprade. 2. diel. Z extázy do agónie : (1936-1945). Kežmarok: GG.
CHALUPECKÝ, Ivan. 1998. Dejiny Popradu. Košice: Orbis.
OVŠONKA, Rastislav. 2016. Dejiny hokeja v Poprade. 3. diel. Z ligy do ligy (1946-1958). Kežmarok: GG.
OVŠONKA, Rastislav. 2017. Dejiny hokeja v Poprade. 4. diel. Dlhá cesta na vrchol (1959-1970).
Kežmarok: GG.
OVŠONKA, Rastislav. 2018. Dejiny hokeja v Poprade. 5. diel. Za úspechom sú odchovanci (1971-1981). Kežmarok: GG.
OVŠONKA, Rastislav. 2019. Dejiny hokeja v Poprade. 6. diel. Návrat medzi elitu (1982-1993). Kežmarok: GG.
OVŠONKA, Rastislav. 2020. Dejiny hokeja v Poprade. VII. S kamzíkom na hrudi (1994-2006). Kežmarok: GG.
Internetové zdroje:
https://www.poprad.sk/registre/38/zimny-stadion (19.12.2024)
http://www.hokejpoprad.sk/o_klube/index.html (19.12.2024)
Autor článku: Mgr. Matej Popovič, kurátor zbierok histórie Podtatranského múzea v Poprade
Zverejnené dňa: 20. 12. 2024
Texty pod obrázky:
Obr. 1. Detské zimné korčule zo zbierok Podtatranského múzea v Poprade
Obr. 2. Druhý zimný štadión - krytá hala v roku 1973
Obr. 3. Prvý zimný štadión - po dokončení
Obr. 4. Prvý zimný štadión počas výstavby
Galéria k článku