Veľká noc patrí k najvýznamnejším sviatkom v cirkevnom roku a tradičné zvykoslovie počas tohto obdobia je veľmi pestré. Jednou z charakteristických čŕt Veľkonočného pondelka je obdarovanie mládencov veľkonočným vajíčkom. V etnografickom zbierkovom fonde Podtatranského múzea v Poprade sa nachádza 129 vajíčok od rôznych výrobcov z rôznych lokalít.
Prvé vajíčka boli do fondu získané v roku 1965 a dokumentujú tradičnú techniku vyškrabávania „vypisovanie“ typickú pre obce Batizovce, Gerlachov a Mengusovce. Najstaršie a veľmi zaujímavé je červené vajce z Gerlachova, ktorého autorkou je Zuzana Povecová – Nikerlová. V minulosti sa vajíčka na červeno farbili v drevených pilinách „brezulke“ a v cibuľových šupách. Na červenom vajíčku je v srdiečku napísané „Dávam ti šuhajíček písano vajíčko dar môjho srdiečka sivá holubičko 1959“. Okolo textu a po celej ploche vajíčka je technikou vyškrabávania vytvorený kvetinový vzor (obr. 1, obr. 2).
Medzi najstaršie vajíčka v zbierkovom fonde patrí aj výrobok Anny Pastrnákovej, kde je na typickom čiernom podklade do priestoru v tvare srdca umiestnený text „Nech sa nikto nepita dzeto vajičko beží srco srcu posjela ket mu prínaleži 1965“ (obr.3, obr. 4). Na farbenie čiernych vajíčok sa používal najčastejšie čierny tuš a vyškrabávalo sa pomocou kovových pilníčkov a rôznych oceľových nástrojov zabrúsených do ostrého hrotu. Charakter textov a výzdoba vajíčok sa časom formovali a menili, a to hlavne z dôvodu, že vajíčka postupne prestávali predstavovať primárne dar pre mládencov, ale nadobúdali predovšetkým estetickú, dekoračnú a spomienkovú funkciu.
Použitá literatúra:
Kollárová, Z. a kol.: Gerlachov a Tatranská Polianka. Gerlachov: Obec Gerlachov, 2013, 303 s. ISBN 9788097147686
Soják, M. a kol.: Batizovce v zrkadle dejín 1264 - 2004. Batizovce: Obecný úrad v Batizovciach, 2004, 344 s. ISBN 8096923285
Tkáčová, Monika: Veľkonočné vajíčka zo zbierok Podtatranského múzea v Poprade. In: Kraslice v zbierkach múzeí na Slovensku, zborník príspevkov zo seminára, zost. Kullová Ľ. - Kontrik A. Čadca: Kysucké múzeum v Čadci, 2007, 104 s. ISBN 9788096944538