„Na minútku do múzea - Doklad výroby textilu“
Autor článku: Mgr. Tomáš Babura, kurátor fondu archeológie Podtatranského múzea v Poprade
Dátum zverejnenia: 27. marec 2025
V ďalšej časti e-rubriky „Na minútku do múzea“ Vám predstavujeme sadu predmetov, ktoré sa nachádzali v minulosti prakticky v každej domácnosti - prasleny (obr. 1, obr. 2). Prasleny plnili funkciu závažia a rotačného zotrvačníka pri ručnej výrobe nití. Nachádzali sa na vretene a uľahčovali namotávanie vyrábanej nite (obr. 3).
Prasleny mávajú aj v priebehu vekov zvyčajne podobný tvar - je to súmerný disk s otvorom uprostred. To, čo sa menilo, bol materiál - keramika, kameň, kov, drevo, kosť, rohovina, sklo, koral či jantár a zdobenie. Najstaršie prasleny boli objavené v súčasnom Izraeli a sú približne z obdobia 10 000 p. n. l.
Prasleny, ktoré Vám predstavujeme, sú výrazne lokálnejšie a oveľa mladšie. Pochádzajú z Veľkej Lomnice - lokality Burchbrich, opevneného sídliska badenskej kultúry, pravekého mesta datovaného približne medzi roky 3 200 až 2 800 p. n. l. Všetky sú relatívne jednoducho zdobené, ich priemer je od 5,5 do 6 cm a hmotnosť od 64 do 77 gramov.
Dôvodom toho, že sa prasleny vyskytovali často v domácnostiach, bolo ich spojenie s výrobou nití a následne s výrobou tkaných látok. Spriadanie nití bolo časovo náročnou prácou, ktorá patrila medzi tradičné ženské práce (obr. 4). Práve táto „ženská“ práca vykonávaná doma viedla v priebehu dejín viacero kultúr k tomu, aby mali ženu spriadajúcu doma nite ako vzor „cnostnej a poslušnej“ ženy. Zaujímavým a výrazne odlišným pohľadom na tú istú aktivitu sú mytologické priadky, ktoré tkajú nite osudu - motív rozšírený skoro vo všetkých indoeurópskych náboženstvách.
Texty pod obrázky:
Obr. 1. Veľká Lomnica – Burchbrich, prasleny badenskej kultúry. Zdroj: archív Podtatranského múzea v Poprade
Obr. 2. Veľká Lomnica – Burchbrich, prasleny badenskej kultúry. Zdroj: archív Podtatranského múzea v Poprade
Obr. 3. Ručné spriadanie nití, vreteno a praslen – závažie. Zdroj: internet, ilustračný obrázok
Obr. 4. Ručné spriadanie nití, použitie vretena praslice. Zdroj: internet, ilustračný obrázok