-
Na minútku do múzea - Korčuľovanie v Poprade a jeho okolí
Na minútku do múzea - história Korčuľovanie v Poprade a okolí Autor článku: Mgr. Matej Popovič, kurátor zbierok histórie Podtatranského múzea v Poprade Dátum zverejnenia: 20. december 2024
-
Na minútku do múzea - numizmatika - 1989
Pamätná 100 korunáčka z roku 1989 „Na minútku do múzea“ Autor článku: Mgr. Pavol Minarčák, PhD. , kurátor fondu numizmatiky Podtatranského múzea v Poprade Autor fotografií: Mgr. Pavol Minarčák, PhD. Dátum zverejnenia: 15. november 2024
-
Akvizícia výtvarných diel Františka Viktora PODOLAYA a jeho propagačný plagát - VYSOKÉ TATRY z r. 1954
Podtatranské múzeum v Poprade predstavilo prednedávnom niekoľko vizuálne zaujímavých zreštaurovaných ilustrovaných plagátov s motívom Vysokých Tatier. Reštaurovaniu predchádzala výskumná činnosť, prostredníctvom ktorej sa zistilo autorstvo k väčšine z nich. Na základe medializácie a zvýšeného záujmu, múzeum pristúpilo k výrobe reprodukcie jedného z najatraktívnejších. Je s motívom turistického plecniaku a Tatier, jeho autorom je František Viktor Podolay. Bolo potrebné získať povolenie, súhlas na udelenie licencie na jeho rozmnoženinu od nositeľov práv, čiže dedičov. Bádaním sme získali kontakt na pána Paula V. Podolaya, syna autora plagátu, ktorý žije v nemeckom Mníchove. Tak sa začal príbeh spolupráce múzea s pánom P. V. Podolayom, ktorej vyústením bol dar štyroch diel od jeho otca - dvoch malieb a dvoch kresieb. Reprodukciu uvedeného ilustrovaného plagátu s motívom Vysokých Tatier od Fr. V. Podolaya je možné zakúpiť v Podtatranskom múzeu na Vajanského 72/4 v Poprade.
-
Keď výskum posúva hranice
Mužský kožúšok z Vernára Téma tradičného ľudového odevu je atraktívna pre odbornú, ale i laickú verejnosť so záujmom o prejavy ľudovej kultúry. O trošku atraktívnejšou ju robí aj skutočnosť, že ľudový odev je aj v súčasnosti objektom vedeckého bádania, vynárajú sa nové zistenia a iné ešte len čakajú na svoj objav. Podobne tomu je aj v rámci problematiky geografického rozšírenia, resp. výskytu jednotlivých súčastí ľudového odevu. Tie zvyknú mať svoje konkrétne geografické hranice výskytu a používania, avšak terénny výskum častokrát dokazuje, že takéto hranice môžu byť omnoho rozsiahlejšie ako si myslíme. Niektoré odevné súčasti sú charakteristické len pre konkrétnu lokalitu či mikroregión. Sú súčasti, ktoré sú typické pre celý región alebo oblasť, či už svojím strihom, vyhotovením, zdobením alebo použitým materiálom. A potom sú prípady, kedy je potrebné naše poznatky prehodnotiť.
-
Na minútku do múzea - história
Vojenská poľná fľaša rakúsko–uhorskej armády Autor článku: Mgr. Matej Popovič, kurátor zbierok histórie Podtatranského múzea v Poprade Dátum zverejnenia: 1. 8. 2024 V rámci odbornej činnosti práce historika v múzeu sa často stretávame aj s predmetmi nájdenými na zabudnutých povalách, schovanými v pivniciach či so zakopanými pokladmi v záhradách.
-
Na minútku do múzea "Kamzík vrchovský tatranský"
Kamzík vrchovský tatranský Vieme, že predchodcom moderného človeka je človek neandertálsky. Kto je ale predchodcom našich tatranských kamzíkov? Aký je príbeh tohto živočíšneho druhu? Hľadať odpovede na tieto otázky nás naviedol zbierkový predmet, ktorý na konci 19. storočia patril Karpatskému múzeu v Poprade, dnešnému Podtatranskému múzeu. V pôvodných záznamoch je vedený pod názvom "kamzík" a podľa evidenčnej karty pochádza z Vysokých Tatier, kde sa v minulosti ako v jedinom pohorí na Slovensku vyskytoval.
-
Na minútku do múzea / fond umenia - rytina „Vodopád vo Velickej doline“ Erasmus Schrött, 1799
Podtatranské múzeum v rámci fondu umenia predstavuje zo svojich zbierok tentokrát grafiku s motívom horskej krajiny s vodopádom, dvojicou stromov, medveďmi a figurálnou stafážou. Kolorovanú medirytinu pod názvom Vodopád v Karpatoch / Vodopád vo Velickej doline, ktorej autorom je Erasmus Schrött. Rytina je z roku 1799. Predmet pochádza zo starých zbierok. Grafika bola reštaurovaná na prelome rokov 2018 - 2019 z dotácie Fondu na podporu umenia. V súčasnosti je prezentovaná v múzeu v expozícii Poprad a okolie v zrkadle vekov na Vajanského 72/4 v Poprade. Podobnú rytinu má v zbierkach Východoslovenské múzeum v Košiciach avšak s motívom Lapis Refugii v Slovenskom raji. Grafiky pochádzajú zo série farebných medirytín vydanej pod názvom Malerische Ansichten von Ugarn.
-
Reštaurovanie vzácnych Biblií z historického knižničného fondu múzejnej knižnice
Podtatranské múzeum v Poprade úspešne pokračuje v reštaurovaní vzácnych Biblií z historického knižničného fondu múzejnej knižnice. Autor článku: Mgr. Jana Kušniráková Autor obrázkov: Mgr. art. Štefan Kocka Dátum zverejnenia: 19. 4. 2024 Knižnica Podtatranského múzea v Poprade sa už od roku 2010 pravidelne uchádza o podporu, v rámci projektov zameraných na reštaurovanie historických knižničných dokumentov. Je určite veľkým úspechom, že Fond na podporu umenia jej každoročne schvaľuje finančné prostriedky na ich realizáciu. Prispieva k tomu hlavne skutočnosť, že 60 najstarších a najvzácnejších tlačí bolo rozhodnutím MK SR vyhlásených za historické knižničné dokumenty a preto im je venovaná zvýšená pozornosť z hľadiska ich ochrany.
-
Reštaurovanie ilustrovaných plagátov s motívom Vysokých Tatier
Podtatranské múzeum v Poprade v rámci svojho dlhodobého programu každoročne reštauruje z vlastných zbierok predmety kultúrnej hodnoty. Na prelome rokov 2023 – 2024 reštaurovalo ilustrované plagáty s motívom Vysokých Tatier. Vďaka dotačnému systému Fondu na podporu umenia (FPU) a spolufinancovaniu od zriaďovateľa, tzn. Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zreštaurovalo 6 kusov dobových plagátov. Vzhľadom na predchádzajúci stav predmety vyžadovali kompletný reštaurátorský zásah. Zreštaurované plagáty boli prezentované na výstave Zimná sezóna, následne pribudnú do stálej expozície v Poprade.
-
Na minútku do múzea/ botanika/ Taliansky endemit v Poprade
Autorka: Ing. Zuzana Homolová, PhD., kurátorka fondu botaniky Podtatranského múzea v Poprade Uverejnené 27. 3. 2024 Taliansky endemit v Poprade Vedeli ste, že v herbári nesmú, samozrejme okrem rastlín, chýbať ani ďalšie dôležité informácie, z ktorých je možné skladať zaujímavé ekologické, či dokonca historické mozaiky?
-
Na minútku do múzea/fond archeológie - kružidlo
Na minútku do múzea – kružidlo Autor príspevku: Mgr. Tomáš Babura, kurátor fondu archeológie Podtatranského múzea v Poprade Dátum zverejnenia: 5. 3. 2024 V ďalšom príspevku e-rubriky Podtatranského múzea v Poprade „Na minútku do múzea“ Vám predstavujeme zbierkový predmet z fondu archeológie - kružidlo. Pochádza zo starých zbierok múzea, bez určenia bližších nálezových okolností.
-
Na minútku do múzea / fond umenia - kresba travertínovej kopy Hrádok – „Gánovce – Filice“ Eugen Wallachy, 1900
Podtatranské múzeum v rámci “minútky” tentokrát predstavuje zo svojich zbierok predmet – štúdiu travertínovej kopy, známu pod názvom - Hrádok v Gánovciach. Ide o kresbu na papieri z roku 1900. Travertínová kopa Hrádok je jednou z najvýznamnejších nálezísk pozostatkov neandertálskeho človeka na našom území, ktorého vek sa odhaduje na 105 000 rokov. Patrí k významným antropologickým, paleontologickým, archeologickým, geologickým a historickým lokalitám. Množstvo nálezov z Gánoviec je uložených v niekoľkých spišských múzeách, predovšetkým v Podtatranskom múzeu v Poprade, ďalej v Národnom múzeu v Prahe a tiež v Budapešti. Kresba je prezentovaná v múzeu v Poprade v expozícii venovanej pravekému človeku pod Tatrami.